SIR JOSEPH s.r.o.

Cílem firmy Sir Joseph je výroba maximálně funkčních výrobků schopných obstát i v extrémních podmínkách nejvyšších hor světa a zároveň je plně přizpůsobit potřebám a požadavkům našich zákazníků tak, aby potřebné vybavení bylo ušito přesně na míru podmínkám a účelu, pro který bude používáno.

TEST VÝROBKŮ SIR JOSEPH® V PRAXI

« zpět na novinky07.10.2013, Markéta Hanáková

Během našich expedic do vysokých hor (Pik Lenin, Muztagh Ata, Makalu trek, Mera Peak), ale i zimních přechodů českých nebo slovenských hor, využíváme péřové oblečení a vybavení od firmy Sir Joseph. Dlouholetým a častým používáním jsme přišli na to, že nám ty to věci maximálně vyhovují a nemáme důvod měnit značku.

Péřový spacák Looping 1200 a 900

Já, jakožto ženská mám ráda teplíčko, takže jsem si vybrala nejteplejší verzi spacáku, jaký firma Sir Joseph nabízí, Looping 1200. Zdeněk používá Looping 900. Spacák využíváme od roku 2007. Měli jsme tak možnost ho vyzkoušet na řadě akcí, například na pamírských sedmitisícovkách Pik Lenin a Muztagh Ata, absolvovali jsme s ním zimní přechody českých hor a byli jsme spokojeni a hlavně v teple. Udávané hodnoty komfortní teploty, které jsou mínus 18 stupňů Celsia u Loopingu 1200 a mínus 11 stupňů u Loopingu 900, skutečně nelžou. Spali jsme v nich několik nocí, kdy teploty dosahovaly rozhodně minus dvaceti stupňů a zima nám v nich nebyla ani jednomu.

Kromě kvalitního peří a plnivosti 800 cuin/oz se na teplotním komfortu podílí také speciální lišta, kterou je zip podlepený a která zabraňuje úniku tepla ze spacáku ven. Hlavu a obličej, kterými dochází k velkému odvodu tepla z těla ven, chrání anatomicky tvarovaná kapuce spacáku.

Uzavřené komory zabraňují tomu, aby se peří po spacáku pohybovalo, jak se mu zlíbí, tudíž nedochází k hromadění většího množství peří v jedné části, zatímco v jiné by zase chybělo. Stejnou vlastnost uživatelé ocení také při praní spacího pytle.

Během mrazivých nocí samozřejmě dochází ve stanu ke kondenzaci páry, takže spacáky bývají ráno na povrchu vlhké. Stačí je však dát na chvíli ven na sluníčko nebo do větru a jsou rázem suché.

Na první pohled objemný spacák Looping 1200 a o něco méně objemný spacák Looping 900 z produktové řady Himalaya lze sbalit do relativně malého obalu. Spacák je i vzhledem k tepelnému komfortu, který nabízí, docela lehký. U Loopingu 1200 činí hmotnost 1950 gramů, u Loopingu 900 je 1550 gramů.

Je vyráběn v délkách 170, 190 a 200 centimetrů. Zvolili jsme oba délku 190 cm, takže v prostoru nohou vzniká dost místa, kam můžeme přes noc do tepla umístit pet láhve s vodou, baterie z fotáků, kamer, gps navigace, telefony atd., zkrátka vše, co je potřeba udržet v teple, aniž by nás věci nějak výrazně omezovaly. Kromě toho se uvnitř spacáku nachází malá kapsička, do které se dají umístit drobné věci.

Péřové kalhoty Kjerag

Kalhoty, stejně jako ostatní námi vyzkoušené oblečení a vybavení, slouží výborně. Kalhoty Kjerag zaručují tepelný komfort i při velkých mrazech kolem minus dvaceti stupňů Celsia v kombinaci se silným větrem, který při našem výstupu na vrchol Muztagh Aty dosahoval rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině. Náš pohyb směrem vzhůru se podobal spíše stání, než chůzi, přesto jsme nezaznamenali, že by nám byla zima.

Kalhoty jsme používali až ve vyšších nadmořských výškách, ale protože jsou velmi lehké a lze je sbalit do malého balíčku, v batohu nezaberou moc místa.

Svrchní látka, ze které jsou kalhoty vyrobeny, má mít voděodolný účinek. Měli jsme je na sobě i v době drobného sněžení a můžeme tuto vlastnost potvrdit.

Kalhoty jsou v pase pružné a ještě se šířka pasu upravit pomocí dvou suchých zipů, takže manipulace s nimi je velmi jednoduchá a oblékání je snadné. Součástí jsou nastavitelné, pružné šle, které drží kalhoty tak, jak je potřeba. Šle lze v případě potřeby zcela odepnout. Vepředu v pase je umístěna malá kapsička, která může sloužit k uložení drobných věcí, jako jsou kapesníky, baterky apod.

Suché zipy se nachází také na spodní části nohavic, které jdou pomocí nich dotáhnout. Nohavice se dají po obou vnějších stranách rozepnout.

Jako minus bych uvedla nevyztužená místa v oblasti kotníků. Při chůzi v ostrých mačkách dojde snadno k roztrhnutí láky hroty maček a úniku peří. Výrobce ale počítá s tím, že kalhoty jsou používány v kombinaci s vysokohorskými návleky.

Péřové rukavice Down 8000

Rukavice Down jsou pro mě tzv. poslední záchranou. Nesmí v mém batohu chybět, stejně jako tam nesmí chybět lékárnička. Když už mým zmrzlým rukám nic nepomůžeme, jsou tu tyto speciální expediční rukavice. Tepelný komfort je skutečně obrovský. Na druhou stranu se v nich nedá dělat titěrná práce, jako je cvakání karabin, focení atd., ale k těmto činnostem tyto rukavice určené nejsou. „Hrubší“ práci, například manipulaci s cepínem nebo lopatou či držení trekových či lyžařských hůlek, s nimi lze dělat bez problémů. Ve špičce rukavic je totiž průhmatová kapsa, která zvyšuje cit v rukách, aniž by to bylo na úkor tepelného komfortu. V místě palce a dlaně jsou vyztužené odolnou kůží.

Rukavice disponují stahovací gumou, kterou lze rukavice upevnit k předloktí. Není nutné je tedy zcela sundávat a riskovat jejich případnou ztrátu, stačí z nich jen ruce vytáhnout a rukavice zůstanou na zápěstí nebo předloktí viset a v případě potřeby ruce zase rychle vsunout zpět do tepla.

Péřová bunda Spantik

Péřovou bundu Spantik vlastníme už také řadu let, takže jsme měli možnost ji vyzkoušet nesčetněkrát v různých podmínkách – v silném suchém mrazu, ve vlezlé vlhké zimě se sněžením i ve vichřici.  Obstála velmi dobře, a to i při sněžení. Vlhkost zvenčí absorbovala jen minimálně, a pokud přece jen navlhla, její sušení probíhalo rychle. Velmi dobrým řešením je vyztužení v oblasti ramen, takže člověk se nemusí bát dát na záda těžký batoh, aniž by hrozilo poškození bundy v ramenou.

Příjemným materiálem je Micro fleec, kterým je bunda pošitá zevnitř, včetně vnitřní strany límce. Bundu lze v dolní části v případě potřeby stáhnout pomocí pružné gumičky, totéž se dá udělat u rukávů v oblasti zápěstí

Samozřejmostí je i nastavitelná kapuce, kterou lze z bundy odepnout zcela. Bunda je vybavena třemi kapsami na vnější části a jednou vnitřní kapsičkou. Spodní vnější kapsy mají obrácené uzavírání na zip. Ne každému může ale tento způsob vyhovovat. Náprsní kapsa je rovněž uzavíratelná na zip, tentokrát klasickým způsobem. Výborně se v ní skladují například baterky, telefon, zkrátka věci, které se snažíme udržet co nejvíce v teple. Také se do ní dají umístit doklady.

Vnitřní kapsa obsahuje malý a lehký pytlík, do kterého lze bundu složit a mít ji připravenou do přepravní podoby. Takto smotaná bunda v batohu zabere relativně málo místa.

 

Markéta Hanáková

GALERIE