SIR JOSEPH s.r.o.

Cílem firmy Sir Joseph je výroba maximálně funkčních výrobků schopných obstát i v extrémních podmínkách nejvyšších hor světa a zároveň je plně přizpůsobit potřebám a požadavkům našich zákazníků tak, aby potřebné vybavení bylo ušito přesně na míru podmínkám a účelu, pro který bude používáno.

JAK VYBRAT TEN SPRÁVNÝ SPACÁK?

« zpět na novinky05.08.2019

JAK SI VYBRAT TEN SPRÁVNÝ SPACÁK SIR JOSEPH?

Sir Joseph vyrábí několik řad péřových spacáků plněných husím peřím. Jak si z široké nabídky správně vybrat?
Zde přinášíme tři kroky pro výběr spacáku a následně pár příkladů z praxe.

 

1) Prvním krokem je výběr produktové řady podle otázek Kam jedete a na jaké použití spacák primárně potřebujete?“ a Jak často budete spacák používat?

 1. Pro časté použití a běžné kratší výlety a treky doporučujeme řadu TREKKING – modely RIMO (případně širší RIMO SCOUT) a ATTACK.
 2. Pro delší cesty, kde si nesete výbavu na zádech doporučujeme řadu LIGHT – modely PAINE nebo KOTEKA, případně náš nejlehčí spacák MINIMIS 320
   Řada LIGHT není určena na velmi časté použití (každý víkend apod.), primárně je určena pro úsporu váhy a objemu na vícedenní akce, expedice apod.
 3. Pro extrémnější použití ve vyšších horách či polárních oblastech a pro případy kdy chcete mít jistotu ochrany péřové izolace před vlhkostí doporučujeme řady ALPINE nebo HIMALAYA. Vnější membránový materiál těchto spacáků je vhodný i pro případy kdy chcete nocovat či bivakovat bez použití stanu nebo žďáráku.

na co spacák potřebuji?

2) Druhá nejdůležitější volba je podle teploty prostředí, ve které budete nocovat

 • V každé z produktových řad nabízíme několik verzí stejného spacáku s různým objemem použitého peří. Čím víc peří, tím silnější izolační vrstva kolem těla a tím chladnější podmínky ve spacáku zvládnete.
 • Například „PAINE 600“ znamená, že má 600 gramů husího peří a „PAINE 900“ má 900 gramů husího peří a tomu odpovídají i doporučené normové teploty. (Další parametry 600 nebo 650 nebo 800 CUIN udávají tzv. plnivost peří. Jednoduše platí, že vyšší CUIN znamená peří s lepší izolační schopností. Výslednou kombinací množství použitého peří v GRAMECH a jeho plnivosti v CUIN jsou tzv. doporučené teploty certifikované podle normy EN13537.)
 • Pro ženu můžete vybírat podle Komfortní teploty a pro muže podle Limitní teploty (podle extrémní teploty spacák nevybírejte, v takových teplotách spacák zajistí vaše přežití, nikoli pohodlný spánek).

Pro obě tyto volby je vhodné porovnání parametrů ve Srovnávací tabulce spacáků SJ.

V tabulce přehledně vidíte jednotlivé modely a pro každou velikost spacáků lze porovnat jejich:

 • Komfortní a Limitní teploty
 • Celkovou váhu každého spacáku.
 • Rozměry spacáku v ramenou, bocích a nohou,
 • Rozměr v kompresním obalu

Po doporučených teplotách je celková váha spacáku tím druhým nejdůležitějším kritériem pro výběr.

 

srovnávací tabulka spacáků Sir Joseph

 

3) Dále následuje volba velikosti spacáku a strany zipu

 • Spacáky vyrábíme ve třech velikostech 170 / 190 /200. Vždy to znamená „pro postavu do výšky cca 170 nebo 190 nebo 200 cm“.
 • Modely LOOPING, KOTEKA, MINIMIS, ATTACK a dětské KIKI vyrábíme pouze s levým zipem, u ostatních modelů je volba mezi Levým nebo Pravým zipem. Strana zipu je dána z pohledu člověka ležícího ve spacáku na zádech. Levý zip je vhodný pro praváky, protože zevnitř spacáku ovládá pravá ruka pohodlně zip, který je u levého ramene (vyzkoušejte sami:)
 • Z pohledu možného spojování spacáků je vhodné mít jeden spacák s Pravým a druhý s Levým zipem (dva „stejné“ zipy také spojit lze, ale jeden spacák nebude mít kapucu pod hlavou ale nad hlavou). Různě dlouhé spacáky lze sepnout také - v nohách budou začínat stejně a u hlavy zbyde delšímu spacáku kus zipu, který už nebude s čím sepnout.

 

4) Pro finální výběr spacáku je třeba zohlednit také cenu spacáku, jak často ho plánujete používat a zda máte ještě nějaký druhý (nebo třetí:) spacák. Někdo zvolí nejlehčí a nejsbalitelnější model i pro víkendový výšlap v Brdech a naopak i s modelem RIMO 1000 lze absolvovat náročné expedice ve vysokých horách.

Občasný turista od jara do podzimu si vystačí s jedním 2-sezónním spacákem. Pro ty, kdo používají spacák častěji, se již vyplatí mít jeden lehčí spacák na letní akce a druhý 3-sezónní nebo zimní, a mít tak vždy k dispozici ideální parametry pro každou cestu v každém období.

 

 

PŘÍKLADY VÝBĚRU VHODNÉHO SPACÁKU PRO KONKRÉTNÍ POUŽITÍ:

 

A)  Časté použití o víkendech, plus občas treky Evropa, Asie apod. i v brzkém jaru /pozdním podzimu.

 • RIMO 850 nebo RIMO 1000         - Hlavní předností je univerzálnost a rozsah teplot.
 • Nebo mít ATTACK 400 / RIMO 600 na letní víkendy a na treky vzít lehčí PAINE 600 / KOTEKA 500

 

B)  Hlavní použití je na kolo a pěší treky na víc dní, vedlejší použití je o víkendech brzké jaro/pozdní podzim.

Důležité hledisko je tedy váha a objem spacáku.

 • KOTEKA 500 nebo PAINE 600                                                                pro ženu
 • KOTEKA 290 (případně KOTEKA 500 dle teplot) nebo PAINE 400             pro muže

 

C)  Spacák potřebuju převážně od podzimu a v zimě, většina akcí je v zimě nebo jsou to hory do 6000 m.n.m., spím ve stanu nebo bivakuji venku.

 • ERRATIC 1000                     pro ženu
 • ERRATIC 850                       pro muže
 • A pokud plánuji větší zimní akce, tak zvážím mít rezervu i na tyto akce a pořídím LOOPING 900 nebo LOOPING 1200

 

D)  Chodím „na lehko“ v zimě, spím nejčastěji ve stanu, nebo i na chatě, občas bivakuju ve žďáráku

 • KOTEKA 850 nebo PAINE 900

 

E)  Občas jedu v období jaro/léto/podzim na víc dní na kolo, rychlý trek či lezení, občas nouzový bivak. Potřebuju být rychlý - tedy lehký a skladný.

 • KOTEKA 290 nebo MINIMIS 320

 

F)  Jedu na výlet, kde budou letní teploty, ale i zima - např. květnové lezení v Itálii a cestou zpět se stavím na pár dní na skialpy, kde bude v noci pod nulou.

 • DOUBLE ATTACK – Je to kombinace dvou spacáků v sobě. V létě mám dva letní spacáky, které můžu sepnout k sobě (mají levý a pravý zip) a přizvat kamarádku. Na zimu mám jeden pořádný zimní spacák.

 

G) Spím v autě a chci široký spacák, nebo deku.

Jsem fakt velkej a potřebuju fakt širokej spacák.

Nemám rád mumie, chci mít i ve spacáku dost místa a pohodlně si pokrčit nohy jak potřebuji.

 • TONKA dekový péřák s šířkou 1 metr při zapnutém spacáku (tzn. 2 metry široká deka po rozepnutí)
 • Nebo rozšířený model RIMO SCOUT         - ve třech teplotních verzích

 

H) Jaký spacák mám pořídit pro mé malé šampiony?

 • KIKI DOWN s peřím – pro použití od jara do podzimu
 • KIKI BASIC naplněný dutým vláknem – na léto. A pro snadnější praní doma.

 

Noci v teple - Sir Joseph

DOKUMENTY