SIR JOSEPH s.r.o.

Cílem firmy Sir Joseph je výroba maximálně funkčních výrobků schopných obstát i v extrémních podmínkách nejvyšších hor světa a zároveň je plně přizpůsobit potřebám a požadavkům našich zákazníků tak, aby potřebné vybavení bylo ušito přesně na míru podmínkám a účelu, pro který bude používáno.

30. VÝROČÍ VÝSTUPU JOSEFA RAKONCAJE NA K2 (8611 M. N. M.)

« zpět na novinky06.08.2013

Dne 31.7.1983 stanula dvojice Josef Rakoncaj a Agostino Da Polenza (IT) na vrcholu druhé nejvyšší hory světa K2 (8611 m. n. m.).

Na vrchol vystoupili Japonskou cestou po severním hřebeni bez použití umělého kyslíku. Bylo to ovšem v již velmi pokročilé večerní době – před devátou hodinou večerní! Oba horolezci tak museli přežít extrémní bivak v 8650 metrech. To, že noc strávenou nějakých 50 m pod vrcholem přečkali bez větších následků, svědčilo o jejich obrovské odolnosti a zkušenosti. Jedná se pravděpodobně o nejvyšší bivak ve výškovém horolezectví v dějinách.

Nyní slavíme 30. výročí tohoto neobyčejného výstupu a připomínáme si tak dobu pionýrských výstupů na nejvyšší vrcholy sportovním stylem bez použití umělého kyslíku.

Josef Rakoncaj vystoupil na vrchol K2 ještě jednou, a to v roce 1986 přes Abruzziho pilíř opět bez použití umělého kyslíku a stal se tak prvním člověkem na světě, kterému se to dvakrát podařilo. Tento rekord drží patrně dodnes.

Zde Joska srovnává obě expedice: "První byla klasická expedice. Mimo Evropu jsme byli čtyři a půl měsíce. A cesta Severním pilířem byla náročnější. Poslední úsek se jde bez lan, má sklon až šedesát stupňů. To vše nad výškou 8000 metrů. V Ambruzziho pilíři jsou zbytky po starých expedicích, orientace je tam daleko jednodušší. Dokonce jsem tam tehdy lezl bez cepínu."

Zde je odkaz na zajímavý článek o tomto výstupu i s videem.

GALERIE