SIR JOSEPH s.r.o.

Cílem firmy Sir Joseph je výroba maximálně funkčních výrobků schopných obstát i v extrémních podmínkách nejvyšších hor světa a zároveň je plně přizpůsobit potřebám a požadavkům našich zákazníků tak, aby potřebné vybavení bylo ušito přesně na míru podmínkám a účelu, pro který bude používáno.

HIMÁLAJSKÁ ODYSSEA JOSEFA RAKONCAJE V TURNOVSKÉM MUZEU ČESKÉHO RÁJE

« zpět na novinky16.04.2014

Himálajská Odyssea Josefa Rakoncaje

Turnovské muzeum Českého ráje 4.5. - 8.6.2014

 

Autorská výstava autentických fotografií z prostředí Himálají, mapující skrze zachycené momenty nejvýznamější stěny a výstupy v kariéře jednoho z našich nejúspěšnějších horolezců. Shodným znakem těchto fotografií je, že byly pořízeny ve výšce okolo 8000 m. n. m..

Výstava je unikátním vhledem do prostředí v „zóně smrti“, kam se většina ostatních smrtelníků nikdy nepodívá. Skrze fotografie na nás mávne atmosféra únavy, strachu, euforie i přátelství na laně.

Josef Rakoncaj, zakladatel a ředitel rodinné firmy Sir Joseph a turnovský patriot, se narodil v roce 1951 a již od dětství se věnoval horolezectví, nejprve na blízkých pískovcových skalách Českého Ráje, později ve Vysokých Tatrách, Alpách až po Himáláje. Podnikal výstupy téměř na všech kontinentech včetně Severní a Jižní Ameriky, Asie, středomoří či Kanárských ostrovů.

Vystoupil na 8 osmitisícovek a uskutečnil bezpočet výstupů na horské štíty a skalní stěny celého světa. Mezi jeho nejvýznamější výstupy patří prvovýstupy  v roce 1977 na horu Kalanka, 6931m (Garhwal Himal) severní stěnou, v roce 1981 na Nanda Devi, 7816m (Garhwal Himal) prvovýstup severní stěnou a v roce 1984 na Lhotse Shar, 8 383m (Nepál) prvovýstup jižní stěnou. Většina těchto prvovýstupů nemá ani dnes po vice než 30-ti letech opakování!

Jako první člověk na světě dokázal dvakrát zdolat nejobávanější osmitisícovku K2. Dodnes je jediný na světě bez použití umělého kyslíku.

Ze zásady se vyhýbal výstupům podpořeným kyslíkovými bombami a výstupům normálkami. Vždy upřednostňoval kvalitu nad kvantitou. Když už nemohl udělat novou cestu, vybíral si náročné cesty a snažil se posunout hranice svých možností.

Od roku 1974 vyrábí outdoorové vybavení.

O svých horolezeckých výstupech i lezeckých úspěších svých přátel a kolegů vydal několik desítek knih a publikací a natočil několik filmů. Mezi nejznámější tituly patří knihy „K2“, „Tulákem ve větru Himálaje“ a dokumentární cyklus „České Himálajské dobrodružství“.

Věnuje se i svému druhému největšímu koníčku – létání na ultralekých letadlech, která si sám staví.

GALERIE