SIR JOSEPH s.r.o.

Cílem firmy Sir Joseph je výroba maximálně funkčních výrobků schopných obstát i v extrémních podmínkách nejvyšších hor světa a zároveň je plně přizpůsobit potřebám a požadavkům našich zákazníků tak, aby potřebné vybavení bylo ušito přesně na míru podmínkám a účelu, pro který bude používáno.

MARKÉTA HANÁKOVÁ SE PŘIPRAVUJE NA VÝSTUP V HINDÚKUŠI – NOSHAQ 7492 M

« zpět na novinky10.05.2016

Na pár minut jsme si v Olomouci odskočili “do druhého výškového tábora (6200 m) na Noshaqu“ a nasáli vzduch ochuzený o kyslík. Nekecáme :-)

Zjišťujeme totiž, jak jsme schopni„od přírody“ snášet vysokou nadmořskou výšku. Celý výzkum probíhá ve spolupráci s Michalem Botkem, odborným asistentem Katedry přírodních věd v kinantropologii na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci.

Na půdě fakulty Botek díky speciálnímu přístroji a kyslíkové masce nasimuloval nadmořskou výšku 6200 metrů. Tato část výzkumu probíhala v klidu. Po celou dobu monitorovali odborníci náš krevní tlak, saturaci, puls atd.

Po vyhodnocení klidové části jsme se šli „po horách“ trochu projít. Ocitli jsme se v nadmořské výšce cca 4500 metrů a nenáročně pár minut pochodovali.  Zatímco my jsme nasávali vzduch odpovídající těmto nadmořských výškám, tak odborný asistent Botek a kardiog Vyhnánek opět bedlivě sledovali, jak naše tělo na tyto výšky reaguje.

Příště nás čeká podobný test, ovšem s plnou zátěží a chůzí do kopce.

Info o expedici Hindúkuš 2016 – Noshaq 7492 m

Markéta chce v letošním roce zkusit posunout lidské hranice zase dál. V roce 2013  jako první člověk  který má kardiostimulátor, vystoupila bez použití umělého kyslíku do nadmořské výšky 7219 m. V letošním roce se chce pokusit tento světový rekord překonat, a to během výstupu na druhou nejvyšší horu Hindúkuše a nejvyšší vrchol Afghánistánu – Noshaq 7492 m.

* V Afghánistánu jsou ženy považovány za méněcenné.

* Zatím poslední a jediná "Češka,", která na vrchol vystoupila, byla v roce 1977 Dina Štěrbová. Zajímavé na tom je to, že v době výstupu měla slovenské občanství.

* Další zajímavostí na expedici je to, že Noshaq nepatří k často vyhledávaným vrcholům, zatím se o výstup na jeho vrchol, pokoušelo jen minimum expedic a na tuto horu se nepodnikají žádné komerční expedice.

* Během výstupu budou Markéta a Zdeněk tento čin dokumentovat i filmařsky a vznikne další jejich film. Jejich předchozí dva filmy Muztagh Ata – s kardiostimulátorem na sedmitisícovku a Nepálský trojboj se těšily velkému diváckému zájmu a promítaly se na řadě mezinárodních filmových a outdoorových festivalech a oba filmy získaly i ocenění.

Noshaq se nachází ve Wakhánském koridoru v severovýchodním Afghánistánu. Koridor je taková úzká 220 kilometrů dlouhá nudle nacházející se mezi Pákistánem, Čínou a Tádžikistánem. Místní obyvatelé toto území nazývají Bam-e Dunya nebo-li Střecha světa.
Wakhanský koridor je jedno z mála míst, kde panuje klid zbraní, a ženy tu nejsou považovány za méněcenné. Je to však velmi chudá část země.


Expediční stránky:

http://hindukus-noshaq-2016.webnode.cz/

GALERIE